madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

"Georgia Families" is a program that is associated with what area of funding? A-Education B- Health Care C-National Guard D-State Government
what is the answer to this question 5+2X10
will The function g(x) = 3(x - 3)^2 + 2 will translate 2 units down
HELP PLEASE IM BEGGINGWhich three of these ideas are part of Roosevelt’s foundation for a strong democracy? Choose one answer from each group. Type the LETTER O
"a terminal has two input queues." as a user types each character to the terminal, it is collected in the ____ queue.
If a patient carries a diagnosis of dilated cardiomyopathy, explain what you would expect to see with regard to their CO, LVEDV, and SV (up or down or normal)
help with maths please
Factor the expression completely. 25c-5
Are some people more social than other?
Please help me solve this.