kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

What are the factors of 78
Answers to your questions should be written in which format?
How does the porters scebe increase tension and suspende ?
In 1989 the government of china responded to the challenge of protests in tiananmen square by
Need help with as many as possible .
did Voltaire believe in absolute freedom of speech
Answer and explanation please?? #6
How do you find the permiter
I'm not sure how to do this can someone please help me?
I need help on how to solve this !! Please help!!