kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer He Had His Dream by Paul Dunbar He had his dream, and all through life, Worked up to it through toil and strife. Afloat fore’er before
Flashing blue lights are prohibited as their use is strictly reserved for which of these?
write a story which end with the sentence "we were luck that night" ​
How has our society been developing​
A ball of mass 0.175 kg is dropped from rest from a height of 1.25 m. It rebounds from the floor to reach a height of 0.805 m. What impulse was given to the bal
fill in the blanks with 'a', an' or 'the' where necessary . a) Rosy wants to buy new dress. a) ab) anc)the​
What's the speed of a sound wave through water at 25 Celsius? A. 1,000 m/s B. 1,500 m/s C. 1,250 m/s D. 750 m/s
(S)-Pentan-2-ol was treated sequentially with methanesulfonyl chloride (CH3SO2Cl) and then potassium iodide. What is the final product that forms
A right triangle has one angle that measures 70 degrees what is the measure of the other acute triangle
write a short note on Lever and Pulley each​