cathy7636 cathy7636
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

IRENE BOUGHT SIX POUNDS OF FISH FOR $12.90.BASED ON THAT COST,HOW MUCH WOULD 3.4 POUNDS OF THE SAME FISH COST?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 11-03-2019

Answer:

$7.31

Step-by-step explanation:

Considering this, we can do 12.9/6, which shows us that one pound of fish is $2.15.

Then, we multiply 2.15*3.4, which is $7.31.

Answer Link

Otras preguntas

Please help I will give points
What was Dante Alighieri's reasoning for writing the Divine Comedy in the vernacular?
"To find out" in Spanish is: querer llamar averigüar preguntar
hii please help i’ll give brainliest!!
The process of fermentation takes place
can someone do this quick! I need the volume!!​
Newtons third law explains what happens when two objects-
The rise of the "Americana" style of music in the 1990s is an example of: A. the deep divide between rock music and folk music. B. country music's ongoing strug
A die is rolled 30 times. How many times can you expect it to land on a number less than 5?
Can I have some help please