TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
who do scholars believe first wrote Beowulf
How do you derive the drift velocity equation (I = nAve)?
Suppose the slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as the value of y increases
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
What is one half added to three tenths
The sum of two numbers is 104 and one exceed the other by 10. What are the numbers?
what is the theory that tax cuts can raise supply called
An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
Log4(6x-8)=3 Help please