spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

A block has a volume of 0.07 m3 and a density of 3,500 kg/m3. What's the force of gravity acting on the block (and weight) in the air?
Which statement about the geography of Japan is most accurate? Location has made it easy to invade. The irregular coastline has many natural harbors.
A contractor has 48 meters of fencing to use as the perimeter of a rectangular garden. The length of one side of the garden is represented by x, and the area of
Which is not a ready why the Americans won the revolution
What is King Menes known for accomplishing?
The Soviet and East German blockade of Berlin lasted for how many years
why did construction of the panama canal become more important to the United States after the Spanish American war?
From your finding,what are the cause of xenophobic attacks referred?
Debt management ratios measure a. how effectively a company is using its cash. b. how well a company is using debt versus equity position. c. a company’s abi
All of the following prevent pathogens from entering the human body except a. red blood cells b. tears c. mucus d. skin