ineedhelpinmathplz
ineedhelpinmathplz ineedhelpinmathplz
  • 03-12-2018
  • Mathematics
contestada

Can You Guys Please Help?!

Can You Guys Please Help class=

Respuesta :

RandomWriter
RandomWriter RandomWriter
  • 03-12-2018
Matte Paint:

7.56/4= $1.89 per pint

Glossy Paint:

2×8= 16 pints
26.16/16= $1.64 (rounded up from 1.635) per pint

Brush:

18/4= $4.50 per brush

A:

There are 8 pints in a gallon, meaning there are 4 pints in a half gallon. This means he's buying 12 pints of paint for $1.89 per pint.

12×1. 89= 22.68

A is false.

B:

There are 2 pints in a quart. 2×6= 12 pints.

12×1.64= 19.68

B is false.

C:

4.5×2= 9

There are 8 pints in a gallon.

1.89×8= 15.12
15.12+9= $24.12

C is true.

D:

13×1.64= 21.32

D is false.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what was the basic message that jeses preached? how and why did that message spread
Jobs that turn raw materials or resources into usable finished products are part of the __________ sector.
which factor affects the heart rate in mammals
explain how to order a set of real numbers , like real numbers , integers, whole numbers and all that .
How are the decimals 0.009 and 0.09 related?
What is 160,656 rounded to hundred thousand
I'm just wondering if I have used the proper conjugated version of faire in each sentence. 1. Nous garcons faisons du baseball. 2. Les duponts font du camping.
Select the mathematical sentence that is true. A. 4 • (6 – 2) + 5 < 9 + 3 • 4 B. 4 • (6 – 2) + 5 > 9 + 3 • 4 C. 4 • (6 – 2) + 5 = 9 + 3 • 4
how many inches tall is a 7 foot basketball player
What is the answer to 6[3+7(4-2)]