Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

ideas to re-motivate employees
ILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP ​
help me please will give brainliest ​
define financial accounting​
Match the 4 factors that affect Natural Selection to each example: a. Heredity b. Variation c. Competition d. Survival & Reproduction 1.Organisms pass on th
rewrite 16r^2 8^2 as a power of a product
one number is four times as large as another if the numbers are added together the result is six less than seven times the smaller find the numbers
A farmer wants to fence off part of a rectangular field to create an area that is 22,500 square feet. He then wants to divide that area in half by creating a fe
From the sum of 2x-y+z and 2y -10, subtract 4x-2y-11​
6. The costs for going to a dog beach are $7 for 1 dog, and $2 for each additional dog. Which equation shows this situation, where x > 1? A y = 2x + 5 Cy= 5x