peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of website cookies? brief explanation ​
what 5 times a number b is
What increased as more people began to read the newspaper? A. School dropout rates B. Sporting events C. The need for more immigrants D. The literacy rate
Reactants undergo chemical reaction to form products.this chemical equation represents one such reaction.the coefficient for one of the reactants or products is
It takes Serina 0.25 hours to drive to school. Her route is 16 meters long. What is Serina's average speed on her drive to school? *
In an NMR experiment, shielding refers to the reduced impact of the ______on a nucleus due to the presence of ______around the nucleus. Shielding can be_____by
What is the term for a fracture in which the bony attachment of a muscle or ligament breaks off ?
Identify the innovations Native Americans lacked that limited the development of agriculture to certain regions.
Find the slope of the line that passes through each pair of points. Express as a fraction in simplest form. (-2,6), (1,15)
RI.1 PART B: Which quote from the text best supports the answer to Part A? Salem (and other) witch hunts