reagancunningham2004 reagancunningham2004
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the baseball stadium, the price for popcorn is $5.58 for 3 bags. If you want to buy 7 bags of popcorn how much will it be?

Respuesta :

saramohammad715
saramohammad715 saramohammad715
  • 02-11-2018
The total cost for 7 bags of popcorn would be 13.02
Answer Link
TheOneandOnly003
TheOneandOnly003 TheOneandOnly003
  • 02-11-2018

Answer:

$13.02

Step-by-step explanation:

Find the unit price-1.86. You want 7 bags so multiply 1.86*7 to get $13.02


Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression. 9! - 4!(5!)
Describe the relationship between the two sets A and B if A ⊆ B. (No picture is provided in the question)
Can someone check my German? Thanks.
PLEASE HELP THANK YOU SO MUCH
Help please ASAP !!!
The biological interaction in which one organism hunts, kills, and eats another organism for energy is known as _______.
history of Santa Fe how was it colonize
Amplitude of y=-3sin5x
PLEASE HELP ME!!!!!!!! A: 30 B:16 C:20 D:18
Landmark cases create changes in