justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

What was Italy’s primary role in the WWII?a. It helped Germany in accomplishing its main objectivesb. It was helpful to Britainc. It caused problems for Japand.
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
What is the coefficient of x in the expression x-2? Explain your reasoning.
What is the coefficient of x in the expression x-2? Explain your reasoning.
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
The most commonly spoken language in the Fertile Crescent around the time of Jesus was
Explain why a mixed number is not in the set of intergers or whole numbers
1/7(x+21)=-6 answer ?
a couple wants to install a square mirror that has an area of 500 square inches.to the nearest tenth of an inch,what length of wood trim is needed to go aroun
A crime suspect fled the scene when police officers entered the building. How far could he run in 10 minutes if he can run 5 miles per hour?