sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

A baby carriage is sitting at the top of a hill that is 36 m high. The carriage with the baby weights 15 N. What type of energy does the carriage have? Calculat
______% of 100 is 14
Suppose a study estimated the population mean for a variable of interest using a ​% confidence interval. If the width of the estimated 99%confidence interval​ (
Which best describes the role of a tertiary consumer in a food web? Group of answer choices Carnivore that feeds on secondary consumers Herbivore that feeds on
A karyotype is used to track the occurrence of a trait in a family. Please select the best answer from the choices provided T F
2(3x-5)=8 Solve equation
Round 8.61 to the nearest tenths
Want Brainliest? Two trains leave the same station at the same time but are headed in opposite directions. One train travels at 50 miles per hour and the other
Which is a risk of being a stockholder? A.may not get an increase in the amount of one's investment B.can increase investment if the price of one's stock goes u
Who loves school A. ME B.Who would? C.My friends but not me D.Teachers