jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Which article deals with the Executive branch?​
Help me Pleaseeeeeeeeeee
On Friday the temperature in a town at 5:00pm was 7 degrees, which was 13 degrees warmer than 9:00 a.m. What was the temperature, in degrees Fahrenheir at 9:00
Please help asap :) What is the measure of ∠D ? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth. m∠D= °
What are the two main advantages to a well-designed relational database over other types?       A. Data integrity and flexibility  B. Data integrity and speed
In triangle ABC angle A= 25, angle C= 55 and angle AB=60 . What are the approximate measures of the remaining side lengths of the triangle?
Autocratic leadership is likely to be effective when: subordinates are highly trained professionals. the organization faces an emergency situation. workers enjo
HELP ASAP PLEASE PLEASE PLEASE 8 FONT KNOW HOW TO DO IT OK TY​
What group in Japan was like lords in Europe?
Read the excerpt from The Land. "Well, now, Mitchell," Hammond went on, "we rode over because we wanted to have a little talk with you." "That's right," said Ge