samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Mr ramirez bought 1/4 pounds of cashews he divided the cashews equally with 3 childern. how many cashews did each children get
In three sentences, describe in what ways did the Guilds ensure that trade and merchandising was ethical and moral?
Which statements correctly identify a condition that must exist for a culture to be considered a civilization? Choose all answers that are correct. A.People ha
hi. gvyvyxgcyvjbhcrxtubibyctctvubitctcibivyctbuhbygtfet. can you read this in 10 seconds
An entrepreneur keeps backup funds in a savings account so that if their business experiences a loss, they will be able to recuperate. What type of risk managem
What is a strong idea and how do strong ideas improve the process and product of writing?
Why was succession important in england in 1688?
A relation is plotted as a linear function on the coordinate plane starting at point e (0, 27)(0, 27) and ending at point f (5,−8)(5,−8) . what is the rate of c
can someone help please
Solve 5y-3x=40 for y