Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

Find the missing side of this right triangle. X 9 22 X = [?] Enter the number that belongs in the green box.
Can somebody help me solve this inequality it’s kinda hard for me to solve
Sheila counted 9 blue jays and 21 sparrows at the bird feeder. What was the ratio of blue jays to sparrows?
Which type of angle is < 3 ?
An offering of fractional interests in oil and gas programs would be registered in a state by: A Filing B Coordination C Qualification D Any of the above
The most prominent stylistic characteristic of the sixth stanza is the use of a. simile o b. allusion o c. apostrophe d. anaphora o e. metaphor submit
In two or more complete sentences, describe how to use technology to construct an appropriate regression model for the given data. you are not required to find
Which sentence in the text best suggests that Robert and Andy have a strong relationship? Beyond the Horizon by Eugene O’Neill (excerpt) In this opening scene,
Select the correct answer. the _____ is the muscular, elastic passageway that extends from the uterus to the outside of the body. a. ovaries b. fallopian tubes
Calculating the volume of an irregular solid