willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

How might sleep, or one’s inability to sleep, relate to one's state of mind? No links
Which statement best completes the diagram? The Industrial Revolution takes place in the United States. ?
Does anyone know an calculator app that will work without wifi?
the catalogue price of an article is rs.50000 and a manufacturer sells it to the distributor at a discount of 20% of the catalogue price.The distributor sells i
the quotient of x and 6 divided by 9. where does The x and 6 go on the top or the bottom?​
An object changing its speed from 10m/s to 3m/s is Speeding up Slowing Down Going at a constant speed Not moving
2/3x+9>12 Pls hurry need it fast
which wave carries more energy radio waves or visible light
6. There are 30 students doing an experiment in Science class. If 40% are measuring the chemicals for an experiment, what percent are NOT measuring chemicals? a
A boat travels upstream and after one hour has gone 10 km. the boat next travels downstream and after one hour has gone 18km. if the boats speed relative to the