jake4445 jake4445
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

takabaka526
takabaka526 takabaka526
  • 02-07-2018
37 cents per can. ($0.37/can)
Answer Link
annaclaire22 annaclaire22
  • 02-07-2018
2.70 per can because when you work out the math you get that
Answer Link

Otras preguntas

Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
H(x)=(x^2)+1 and K(x)=-(x^2)+4. If K(H)=0, what are the roots/solutions? a. ±i√3 b. ±i c. ±2 d. ±1 e. ±1, ±i
A class has 6 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls
Whats the answer to 1/5x=121 x=?
what is the place value of 0.8?
Round 681,542 to the nearest hundred thousand
What European countries were competing for Asian trade during the age of exploration?
Solving linear equations is not for me :b i need to know p - 15 = 13 - 6p
What is the solution of 6x2/3=24
Factoring Trinomials (a=1)n^2 + 4n -12