vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

what do this mean explain the following thoughts of annemarie, "it was hard for the ones who were waiting, Annemarie knew. Less dangerous perhaps but more fear
which state capital is north of 40 degrees north latitude: Frankfort, denver, salt lake city, or columbus?
What Is the Function of Alliteration in Literature?
what do this mean explain the following thoughts of annemarie, "it was hard for the ones who were waiting, Annemarie knew. Less dangerous perhaps but more fear
how do you write fraction 9/10 as a decimaland how to convert fractions into decimals
solve for m (r=3m+3z) solution is m=___, use integers or fractions for any numbers in the expression (simplify answer) please help
What Is the National Prohibition Act?
Which situation describes a correlation that is not a causal relationship? (1) Car color and number of car accidents(2) Hours spent studying and test score(3) A
There are 5 red balls,6 white balls and 7 green balls in a box.If one ball is taken without looking,what is the probability that it is white?
First year profits of a business were $900 . Second year profits were $1200 . What percent of the first year profits were the second year profits.