shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Contrast in a paragraph
If volume of a cone is 20 what is the volume of a cylinder with congruent bases and heights
If Denise specifies Jan* as a search criterion, which of the following will Excel locate?
Which sentence has the most negative connotation? A. Her fashion sense was bold and original. B. Her fashion sense was unusual. C. Her fashion sense was loud an
In rectangle ABCD with side AD = 6 cm, point M is the midpoint of side CD and m∠AMB= 90°. Find the perimeter of the rectangle.
what was so important about the battle of shiloh
what does brutus say that anticipates the question of why the crowd should listen to mark antony
What kind of music is scott joplin famous for composing?
given the proportion a/b = 5/19, what ratio completes the equivalent proportions a/5 = ?/? A.a/19 B/b/19 C.5/19 D.19/b
A right rectangular prism has a length of 5 cm, a width of 4 cm, and a height of 3 cm. The dimensions of the prism are doubled. What is the surface area of th