Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

2x²+10x=0 by using any method
what is the value of each digit number 58
the founder of the annual medical science awards that are often called “america’s nobels” is also considered the founder of what field?
where is gonzaga university
A jar contains 2 red jelly beans, 1 blue jelly bean, and 1 pink jelly bean. One jelly bean is drawn from the jar. * What is the sample space for the experiment?
which of the following is true about the dynamic process of competition?
Which of the following is greater than 34/8? A) 14/3 B) 17/6 C) 25/9 D) 47/11 E) 49/12
sexual exploitation definition
who was the victim of the first murder seen live on tv?
2/3 of 9 pennies are ?