reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

By the 1700s, France and England were primarily in conflict with each other over
Which of these aspects was common to the First and Second Industrial Revolutions? a. use of the assembly line b. use of electricity c. use of water power d.
What were two main focus of the Reagan administration?
Which contributed to the defeat of the Axis powers? Japanese inability to match war production of the Allies British destruction of the German Luftwaffe in the
In the latter part of the 19th century, Turkish nationalism led to the __________. establishment of the Turkish republic massacre of the Armenians growth of uni
Which important member of the feudalism system am I? I was hired to protect the kingdom. For my service in the standing army, I received a part of the kingdom's
What did the Puritans of Massachusetts hope to create?
The United States gained trading rights with Japan in 1858 as a result of the efforts of __________, the American consul sent to Japan after the Treaty of Kanag
what is 25 times 50?
What was the overall purpose of John F. Kennedy’s inaugural speech? to warn Russia that the US will go to war if they continue to show aggression to tell the pe